3 סיבות לפנות למגשר מוסמך

בית משפט או מגשר - מה עדיף

כאשר מתעוררים סכסוכים ומחלוקות בין צדדים שונים, בין אם מדובר בסכסוכים משפחתיים, עסקיים או קהילתיים, לעתים קרובות הנטייה היא לפנות לערכאות משפטיות כדי להגיע לפתרון חד משמעי. עם זאת, בשנים האחרונות, הולכת וגוברת ההכרה בחשיבותו של תהליך הגישור ככלי יעיל להתמודדות עם סכסוכים בצורה נעימה, קצרה מוסכמת. להלן שלוש סיבות טובות לפנות למגשר מוסמך ומקצועי.

 

שליטה בתהליך ומעורבות פעילה

הסיבה הראשונה לפנות למגשר מוסמך היא השליטה שהתהליך מעניק לצדדים המעורבים. החל מהשלב הראשוני של בחירת המגשר, כאשר הצדדים יכולים להסכים על מגשר מסוים או לפנות אל המוסד הישראלי לבוררות שימנה עבורם מגשר מתאים. בנוסף, במהלך הליך הגישור, הצדדים רשאים להסתייע בעורכי הדין המייצגים אותם, אשר יכולים להשתתף בפגישות הגישור לצידם. זאת מתוקף זכותם של הצדדים לייצוג משפטי, ובהתחשב בכך שהמגשר עצמו אינו מוסמך לספק ייעוץ משפטי.

כל זה ועוד בניגוד להליך משפטי, שבו השופט הוא זה שמכריע בסופו של דבר, בתהליך הגישור הצדדים הם אלה ששולטים בתוצאה הסופית. המגשר מסייע לצדדים לנהל משא ומתן, להבין את האינטרסים והצרכים של כל צד, ולהגיע להסכמות מקובלות על כולם.

 

חיסכון רב בזמן ובעלויות

סיבה נוספת לבחור בגישור היא החיסכון המשמעותי בזמן ובעלויות בהליך זה לעומת השוואה להליך משפטי. למעשה, הליכים משפטיים עלולים להימשך זמן רב, לעיתים אף שנים, ולהיות כרוכים בעלויות גבוהות של ייצוג משפטי, אגרות וזמן שיפוטי.

לעומת זאת, תהליך הגישור מתנהל בדרך כלל בטווח זמן קצר יותר באופן משמעותי, ולעתים קרובות ניתן להגיע להסכם תוך מספר פגישות בודדות. מכיוון שהצדדים חולקים את עלויות המגשר, התהליך כולו זול משמעותית מהליך משפטי. חיסכון זה בזמן ובכסף מאפשר לצדדים להתמקד בפתרון הסכסוך ולהמשיך הלאה בחייהם.

 

שימור מערכות יחסים

הסיבה השלישית, ואולי החשובה מכל, לפנות לגישור היא היכולת של התהליך לשמר ואף לשפר מערכות יחסים. בסכסוכים משפחתיים, למשל, או בסכסוכים בין שותפים עסקיים, לצדדים לעתים קרובות יש אינטרס משותף בשימור מערכת היחסים לטווח הארוך.

הליך משפטי, מטבעו, הוא תהליך מותח נפשית ומפלג שבו צד אחד "מנצח" וצד אחד "מפסיד", מה שבדרך כלל גורם ליריבות להימשך ואף להתגבר. לעומת זאת, בגישור, המגשר מנחה את הצדדים לתקשר זה עם זה באופן בונה, להקשיב ולהבין את נקודת המבט של הצד השני. התהליך מאפשר לצדדים לפתור את המחלוקות תוך כדי בניית אמון, שיפור התקשורת וחיזוק היחסים לעתיד.

 

לסיכום,

פנייה למגשר מוסמך מציעה יתרונות רבים בהשוואה לפנייה להליך משפטי כאשר מתעורר סכסוך או מחלוקת. הגישור מעניק לצדדים שליטה בתהליך ובתוצאה, חוסך זמן ועלויות משמעותיים, ומאפשר שימור ואף שיפור של מערכות יחסים לטווח הארוך. בעולם עסקי שבו הולכת וגדלה ההכרה בחשיבות של יישוב סכסוכים בדרכי שלום, גישור הופך לכלי יעיל, פופולרי ואף מועדף. על ידי בחירה במגשר מוסמך ומיומן, כלל הצדדים המעורבים יוכלו לנהל את התהליך בצורה רגועה, מהירה, זולה ובריאה יותר בפן המנטלי והעסקי.

טיפים להתנהלות נכונה מול הצבא