עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

שפת הלדינו הידועה גם בשם הספרדית היהודית, מדוברת ונכתבת בשפה הספרדית של יהדי ספרד המקוריים. הלדינו  הפכה להיות שפה מיוחדת  ליהודי ספרד לאחר גירושם מספרד בשנת 1492, היא מכונה גם ספניולית.
כאשר היהודים גורשו מספרד ופורטוגל הם איבדו את הקשר עם התפתחות השפה הספרדית קסטיליאנית המקורית. הם המשיכו לדבר בלדינו בקהילות ובמדינות אליהן הם היגרו. לכן הדקדוק ואוצר המילים של  הלדינו נשאר כפי שהיה במאות ה-14 וה-15 בספרד.
באמסטרדם באנגליה ובאיטליה, היהודים שהמשיכו לדבר בלדינו המשיכו לשמור קשר עם ספרד, לכן הספרדית קסטיליאנית שלהם התעדכנה כל הזמן.  היהודים בקהילות הספרדיים באימפריה העותומנית שמרו על השפה שאיתה היגרו במאה ה-15, עם תוספות של מילים בעברית, ערבית, יוונית, טורקית ואפילו צרפתית וכך הפכה הלדינו יותר ויותר מסולפת. הלדינו התפתחה לשני דיאלקטים עיקריים.
הלדינו המזרחי המדובר בטורקיה וברודוס מושפע מהספרדית הקסטיליאנית. הלדינו המערבי דובר ביוון, מקדוניה, בוסניה, סרביה ורומניה, ושימר את הספרדית שדוברה בצפון ספרד ופורטוגל. אוצר המילים של הלדינו כולל מאות מילים בספרדית שנעלמו מהשפה הספרדית המודרנית, וכן הלדינו כוללת מילים משפות שונות, מהמקומות השונים בהם דיברו היהודים לדינו.
כמה מונחים הועברו מקהילה אחת לשנייה דרך היחסים המסחריים או דרך הקשרים התרבותיים. המילים הזרות בלדינו נגזרו בעיקר מעברית, ערבית, טורקית, יוונית, צרפתית, פורטוגל ואיטלקית. בלדינו המדוברת בישראל, מספר מילים הושאלו מהאידיש. ברוב הזמן הלדינו נכתב בשפה העברית, או בכתב ראש"י. רק במאה ה-20 החלו לכתוב לדינו באותיות לטיניות.
בתקופות שונות שפת הלדינו דוברה בצפון אפריקה, מצרים, יוון, טורקיה, יוגוסלביה, בולגריה, רומניה, צרפת, ישראל, ומעט בארה"ב (בעיקר בסיאטל, לוס אנג'לס, ניו יורק ודרום פלורידה) ובדרום אמריקה. בתחילת המאה במדינות השונות היה חובה ללמוד את שפת המדינה, והלדינו החלה להיעלם בעקבות זאת. ההגירה מהבלקן לישראל הורידה את השימוש בלדינו במזרח אירופה ובטורקיה.
הנאצים הרסו את רוב הקהילות באירופה בהן דיברו לדינו, אלו ששרדו את השואה היגרו לדרום אמריקה ואימצו את הספרדית כשפתם. כיום ישראל היא המדינה בה מספר דוברי לדינו הוא הגדול ביותר, מספר דוברי הלדינו בישראל מוערך בכ - -200,000 איש.
 חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים