עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

מהי שפת לאדינו?

שפת לאדינו הידועה גם בשם הספרדית היהודית, מדוברת ונכתבת בשפה הספרדית של יהדי ספרד המקוריים. לאדינו הפכה להיות שפה מיוחדת ליהודי ספרד לאחר גירושם מספרד בשנת 1492, היא מכונה גם ספניולית.
כאשר היהודים גורשו מספרד ופורטוגל הם איבדו את הקשר עם התפתחות השפה הספרדית קסטיליאנית המקורית. הם המשיכו לדבר בלאדינו בקהילות ובמדינות אליהן הם היגרו. לכן הדקדוק ואוצר המילים של לאדינו נשאר כפי שהיה במאות ה-14 וה-15 בספרד.
באמסטרדם באנגליה ובאיטליה, היהודים שהמשיכו לדבר בלאדינו המשיכו לשמור קשר עם ספרד, לכן הספרדית קסטיליאנית שלהם התעדכנה כל הזמן. היהודים בקהילות הספרדיים באימפריה העותומנית שמרו על השפה שאיתה היגרו במאה ה-15, עם תוספות של מילים בעברית, ערבית, יוונית, טורקית ואפילו צרפתית וכך הפכה לאדינו יותר ויותר מסולפת. לאדינו התפתחה לשני דיאלקטים עיקריים.

איפה מדברים לאדינו?

לאדינו המזרחי המדובר בטורקיה וברודוס מושפע מהספרדית הקסטיליאנית. לאדינו המערבי דובר ביוון, מקדוניה, בוסניה, סרביה ורומניה, ושימר את הספרדית שדוברה בצפון ספרד ופורטוגל. אוצר המילים של לאדינו כולל מאות מילים בספרדית שנעלמו מהשפה הספרדית המודרנית, וכן לאדינו כוללת מילים משפות שונות, מהמקומות השונים בהם דיברו היהודים לאדינו.
כמה מונחים הועברו מקהילה אחת לשנייה דרך היחסים המסחריים או דרך הקשרים התרבותיים. המילים הזרות בלאדינו נגזרו בעיקר מעברית, ערבית, טורקית, יוונית, צרפתית, פורטוגל ואיטלקית. בלאדינו המדוברת בישראל, מספר מילים הושאלו מהאידיש. ברוב הזמן לאדינו נכתב בשפה העברית, או בכתב ראש"י. רק במאה ה-20 החלו לכתוב לאדינו באותיות לטיניות.

לאדינו לאורך ההיסטוריה

בתקופות שונות שפת לאדינו דוברה בצפון אפריקה, מצרים, יוון, טורקיה, יוגוסלביה, בולגריה, רומניה, צרפת, ישראל, ומעט בארה"ב (בעיקר בסיאטל, לוס אנג'לס, ניו יורק ודרום פלורידה) ובדרום אמריקה. בתחילת המאה במדינות השונות היה חובה ללמוד את שפת המדינה, ולאדינו החלה להיעלם בעקבות זאת. ההגירה מהבלקן לישראל הורידה את השימוש בלאדינו במזרח אירופה ובטורקיה.
הנאצים הרסו את רוב הקהילות באירופה בהן דיברו לאדינו, אלו ששרדו את השואה היגרו לדרום אמריקה ואימצו את הספרדית כשפתם. כיום ישראל היא המדינה בה מספר דוברי לאדינו הוא הגדול ביותר, מספר דוברי לאדינו בישראל מוערך בכ - -200,000 איש.חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים