עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

אולקומן סלחאטין

Selahattin Ulkumen


1914-2003

חסיד אומות עולםסלחאטין אולקומן המכונה "שינלדר הטורקי" היה הקונסול הכללי הטורקי ברודוס בתקופה שרודוס הייתה תחת הכיבוש הגרמני. בסוף יולי 1944 הגרמנים החלו לגרש מהאי 1,700 יהודים. אולקומן הצליח להציל בערך 50 יהודים, 13 מתוכם היו אזרחים טורקיים, ולשאר היו קשרים טורקיים כלשהם. הייתה זו יוזמתו האישית להגן על יהודים שלא היו אזרחים טורקיים.

אחד המקרים היה הניצול אלברט פרנקו, שהיה כבר במשלוח לאושוויץ מפיראוס, הורד על ידי אלוקומן מהרכבת כאשר היה עדיין בתחומה של יוון, לאחר שדווח לו שאשתו של פרנקו אזרחית טורקיה.

ניצולה נוספת הייתה מטילדה טוריאל שהייתה אזרחית טורקיה שחיה ברודוס ונישאה לאזרח איטלקי. ב-18 ליולי 1944 נאמר לכל היהודים להגיע למטה הגסטאפו, מטילדה עמדה להיכנס למטה הגסטאפו כאשר אלוקומן עצר אותה ואמר לה לא להיכנס. זו הייתה הפעם הראשונה שהיא ראתה אותו, הוא אמר לה לא ללכת למטה הגסטאפו עד שהוא יצליח לשחרר את בעלה. כששוחרר בעלה הוא סיפר לה שאולקומן ביקש לשחרר את האזרחים הטורקיים ומשפחותיהם, שהיו 15 איש באותה תקופה, אך אולקומן הצליח להוסיף 25-30 איש לרשימה. הגסטאפו חשדו בו ודרשו לראות את הדרכונים שלהם, שכמובן לא היו להם. אולקומן חזר לגסטאפו ועמד על כך שהחוק הטורקי רואה בבני זוג לא טורקיים הנשואים לטורקיים אזרחי טורקיה, ודרש לשחררם.

מטילדה גילתה מאוחר יותר שאין חוק כזה בטורקיה, וכי אולקומן המציא חוק זה על מנת להציל יהודים. כל אלה שהיו ברשימתו של אולקומן שוחררו וכל השאר כ- 1,700 יהודים גורשו לאושוויץ.

Copyright ©2004 Yad Vashem The Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Authority

תורגם על ידי : אסנת פרץ__________________________________________________________________קישורים:

http://mypage.bluewin.ch/ulkumen/SU/index.htm

http://www.ulkumen.net


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים