עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

מוסטפא קמאל אתאטורק

1881-1938

מוסטפא קמאל אתא טורק, מייסד הרפובליקה הטורקית ונשיאה הראשון, מוכר כדמות הגדולה של המאה ה-20. בקרב מנהגיה הגדולים של ההיסטוריה, מעט מאוד השיגו כל כך הרבה, בתקופה כל כך קצרה, שינוי חייה של אומה מקצה אל קצה והשראה עמוקה כל כך לעולם כולו.

מוסטפא קמאל אתא טורק הפך גיבור בקרב על מיצרי הדרדנלים בשנת 1915, והפך למנהיג כריזמטי של המאבק לשחרור לאומי בשנת 1919. הוא הוכר ברחבי העולם בתחילת שנות ה-20 כמפקד מנצח וכמי שהביס והבריח את הפולשים למדינתו. בהמשך לסדרת ניצחונות מרשימה וכנגד כל הסיכויים, הוא הוביל את האומה הטורקית לעצמאות מלאה. הוא שם קץ לשושלת העותומאנית, ששלטה 600 שנה, הקים את הרפובליקה הטורקית בתאריך 29/10/1923, ויסד ממשלה שייצגה את רצונה האמיתי של האומה.

כנשיא במשך 15 שנה, עד מותו בשנת 1938, מוסטפא קמאל אתאטורק עודד קשת רחבה של שינויים ורפורמות בתחומים – הפוליטיים, החברתיים, הכלכליים ובתחום התרבותי שאין דומה להם בשום מדינה בעולם.

הישגיו בטורקיה יישארו כמצבה נצחית לאתאטורק. אומות רבות מתפעלות ומעריצות אותו, כחלוץ של שחרור לאומי. העולם מכבד את זכרו בראש והראשונה, כעושה שלום עם עקרונות הומניטאריים בעל השקפה של אנושות מאוחדת. מילות תודה, הערכה ופליאה הושמעו כלפיו ע"י מדינאים מכל רחבי העולם כמו: צ'רצ'יל, רוזבלט, נרו, דה גול, קנדי ועוד רבים אחרים. הבית הלבן הוציא הכרזה "מאה להולדתו של אתאטרוק" בשנת 1981, העניקו לו הוקרה במילים "מנהיג גדול בזמן מלחמה ושלום", אמרה ראויה להלל את אתאטורק, מנהיג דגול ויוצא דופן בעת המודרנית, שאמר בשנת 1933 "אני מביט אל העולם עם לב פתוח מלא רגשות של ידידות".

מקור:

http://www.ataturk.com/חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים