עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

ברכה יעקב

ברכה יעקב נולד בשנת 1940 באדירנה, שהייתה עיר הבירה של טורקיה לפני בורסה. יהודים חיים באדירנה מאז גירוש ספרד . עד 1920 גרו בבורסה כ-30 אלף יהודים.

למשפחת ברכה היה בית גדול, אך ב-1941 אביו של יעקב נאלץ למכור את הבית על מנת שיהיה כסף להאכיל את המשפחה, היות ולא הייתה עבודה, ולא היה אוכל בתקופת מלחמת העולם השנייה. בתקופה זו הרבה משפחות של יהודים נזרקו מבולגריה לאדירנה והילדים היהודים היו מביאים להם אוכל.

לאור המצב נאלץ יעקב ברכה להפסיק את לימודיו לאחר שסיים את בית הספר העממי. כשהוכרז על הקמת מדינת ישראל היה ברכה בן 17, הוא מספר שכל הצעירים היו מאוד ציוניים, ומיד כשהתאפשר הם עלו ארצה. בעיר היה ארגון של יהודים יוצאי ספרד, שדאג לבתי הספר היהודיים, לעניים היו קונים בגדים ונעליים ודואגים למצות בפסח, הם גם ארגנו את עליית הצעירים ארצה ללא תשלום. לאחר ההכנות לנסיעה לארץ יצאו 750 צעירים מאדירנה מגיל 14.5 עד 17, לכיוון איסטנבול, כשעל הפספורטים שלהם נרשם כי הם נוסעים לאיטליה. באיסטנבול אירח אותם ארגון יהודי ספרד. לאחר שקיבלו תדרוך באיסטנבול, הגיעו באמצע הלילה לנמל ומשם הובלו בסירות לאניית מסע, הם הוכנסו לבטן האנייה ונשארו שם עד שהאנייה עזבה את איסטנבול. ביום כיפור צמו כולם. ב-14/10/05 הם הגיעו לנמל חיפה. מיד עם הגיעם גויסו 600 מהילדים, הם נלקחו לאימון בחיפה 3 ימים, חלק התגייסו לגבעתי, חלק לגולני וחלק לחטיבה 7. ברכה יעקב התגייס לגולני, הוא שירת שנתיים במלחמת השחרור, לאחר שחרור באוגוסט 1950 התחתן עם סולטנה ב-1951. הם קיבלו אהל בשיכון המזרחי בראשון לציון, הבת הראשונה נולדה באהל. מיד לאחר חתונתו עבד אברהם ברכה בסולל בונה כבנאי, הוא השתתף בבניית אריאל, אשדוד, מושבים בנגב, חברת החשמל, הראשון לציון, בנס ציונה, גן יבנה ועוד.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים