עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

יהדות טורקיה- המוצא
מוצאה של מרבית יהדות טורקיה מספרד. הם הגיעו לספרד (חצי-האי האיברי) עם הצבא הרומאי לאחר חורבן הבית השני.
בימי הביניים חיו כשליש מן היהודים בספרד. זו הייתה הקהילה היהודית הגדולה בעולם, המשכילה והעשירה ביותר. הקהילה היהודית בספרד התאפיינה בשילוב של מדע ואמונה. מקהילה הזו יצאו יצירות הלכתיות גדולות מאוד כמו ספר הזוהר, ספר הספרים של הקבלה, שירה שביאליק אמר עליה שמאז התנ"ך לא הייתה כמותה; יצירות רבות נכתבו בעברית. מנחם בן סרוק כתב את "המַחְבֶּרֶת" - המילון העברי הראשון שנכתב בספרד.


יהדות טורקיה- היסטוריה
כיבוש ספרד על ידי הנוצרים, שחתרו לחברה הומוגנית תחת שלטון הצלב, לא אפשר קיום עצמאי של קבוצות מיעוט. הדבר הביא לרדיפות אחר היהודים, רדיפות שהסתיימו בגירושם מספרד.
הסולטאן התורכי ביאזיד השני (1447 – 1512), אפשר ליהודים להתגורר באימפריה העותומאנית, חלקם הגיעו לטורקיה.

יהדות טורקיההספרדית של האימפריה העותומאנית היו עירוניים. הם ישבו ברובם בערים איסטנבול, איזמיר, אדירנה ובורסה, שהיו ערי בירה, ערי נמל, או מרכזים מסחריים חשובים. מיעוט קטן יחסית של יהדות טורקיה, ישב בערים קטנות יותר, בכפרים או בעיירות. העילית החברתית של יהדות טורקיה הורכבה משתי קבוצות: אנשי ממון ואנשי דת עירוניים, שהתקיימה בניהם תלות הדדית. העשירים הביאו את האמצעים והרבנים נתנו את הלגיטימציה.


יהדות טורקיה בתקופת האימפריה העותמאנית
יהדות טורקיה באימפריה העותומאנית הייתה חברה מסורתית, ההתנהגות ואורחות החיים היו על פי הדת והמורשת היהודית.
תרבות יהדות טורקיה הושפעה מתרבות יהודי ספרד ומתרבות היהודים באימפריה העותומאנית. השפה בה השתמשו היהודים הייתה ספרדית יהודית (לאדינו).
היצירה התורנית של היהודים באימפריה העותומאנית, מתחרה עם תקופת תור הזהב של יהודי ספרד. שתי ערים תורכיות: איסטנבול ואיזמיר הפכו למרכז הרוחני של יהדות ספרד. מכל קהילות ישראל, הגיעו אליהן ללמוד תורה, וממנה יצאו מורים ורבנים ללמד תורה בכל קהילות ישראל. מאיסטנבול ומאיזמיר יצאו ספרי הנחיה ולימוד לתפוצות.


יהדות טורקיה - העלייה לארץ
כ-450 שנה חיו היהודים בטורקיה וזכו שם לחירות דתית, כלכלית ותרבותית. עם הקמת מדינת ישראל בשנים 1948 - 1950 עלתה מרבית יהדות טורקיה לישראל, מתוך מניעים ציוניים, רבים מהם נקלטו בערים וחלקם לקחו חלק בתקומתה של המדינה ובהקמת ישובים ברחבי הארץ.
 
 חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים