עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

יהדות אנטוליה

המוסלמים מאמינים כי אברהם, האב הראשון של היהודים, נולד במערה בעיר אורפה , וכמעט בטוחים בוודאות כי הוא בוודאי חי בחארן, במאה ה- 18 לפני הספירה. מאוחר יותר אורפה הייתה מקום מפלט ליעקב כאשר הוא ברח מעשיו. יש החושבים כי גן העדן היה בטורקיה, היות ומשם מתחילים לזרום הנהרות הפרת והחידקל.

לקהילה היהודית הייתה השפעה על המסחר של אנטוליה עוד מימיה הקדומים, למרות היותה קהילה קטנה. התנ"ך של היהודים נכתב במאה העשירית לפני הספירה והוא חולק הרבה אגדות משותפות לנוצרים ולאסלם, כמו סיפורו של נוח, אשר נחת על הארארט.

בניו של נוח

לנוח היו שלושה בנים, חם, שם ויפת. לפי ספר בראשית, צאצאי יפת נשארו בין פרס, סוריה ורובם נשארו במזרח אנטוליה. אנשיו של חם נסעו לאורך החופים של צפון אפריקה באזור שבין הפרת לחידקל.

ההתפשטות הגדולה של הגולה החלה לאחר כיבוש ישראל על ידי אלכסנדר הגדול בשנים 323-332 לפני הספירה. הריסת בית המקדש בירושלים בשנת ה- 70 לספירה גרם לגל נוסף של הגירה. יש הסבורים כי בסוף המאה השנייה לספירה, היו כמיליון יהודים באסיה הקטנה, בעיקר בערי המסחר המרכזיות.

בית הכנסת בסרדיס

המרוחקת כ- 50 ק"מ מאיזמיר, הייתה פעם אחת הערים הגדולות בהיסטוריה, היא נבנתה בפעם הראשונה ב –220 לפני הספירה, ונבנתה שוב במאה ה- 3 לספירה.

לבית הכנסת הייתה רצפת מוזאיקה יפה וקירות משיש. הקירות נהרסו ברעידת אדמה, אך רוב הרצפה נשמרה עד היום והיא מושכת תיירים מכל העולם. השיפוצים שנערכו בשנת 1970 מעידים כי הקהילה הייתה בעלת אמצעים גבוהים.

גם בעיר אפסוס נמצאו סימנים המעידים כי הייתה קיימת שם קהילה יהודית.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים