עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

יהדות איסטנבול

מאז תקופת העותומנים טורקיה נתנה חופש לדתות. כאשר העותומנים כבשו את בורסה מביזנטין בשנת 1324 , הם מצאו קהילה יהודית מדוכאת, אשר הכירה בעותומנים כמשחררים. הסולטאן אורחן נתן ליהודים אישור לבנות את בית הכנסת עץ החיים אשר היה פעיל עד לאחרונה.

העותומנים היו כה מכניסי אורחים לפליטים היהודים, שרבי יצחק צרפתי מאידרנה כתב בתחילת המאה ה- 15 ליהודים בקהילות אירופה לעזוב את ארצותיהם הרודפות אותם "ולחפש ביטחון ושגשוג בטורקיה" כחלק מהדרך לשובם חזרה לארץ הקודש.

בקיץ של 1492 בתקופת שלטונו של הסולטאן ביאזיד ה- 2, שחלומו היה לעשות את האימפריה שלו "למטריה הומנית", הזמין את 150,000 היהודים הספרדיים שברחו מרדיפותיהם של המלכה איזבלה והמלך פרדיננד מספרד. הם התקבלו בברכה באופן רשמי באימפריה העותומנית והתיישבו באיסטנבול, אידרנה, בורסה ובעוד ערים אחרות. הם קיבלו אדמה, שחרור ממסים ועידוד מהממשלה. ביאזיד השני טען כי המלך הקתולי פרדיננד טעה בכך שרדף את היהודים. הוא אמר כי היהודים העשירו את ארצו, תושבים חדשים אלו ייסדו את מכונת הדפוס הראשונה בשנת 1493, ובחלוף השנים הם שימשו כרופאים ודיפלומטים בחצר המלוכה העותומנית.

בתחילת המאה ה- 16 מנתה הקהילה היהודית באיסטנבול 30,000 איש והיא הפכה להיות הקהילה היהודית החשובה ביותר באירופה. במשך הרבה שנים היות יותר דוקטורים יהודיים מאשר מוסלמים. בסוף המאה ה – 19 ד"ר Isik Pasa Molho, שהיה אדמירל בצבא העותומני וד"ר Raphael Dalmediko קולונל , עזרו להוסיף 98 מיטות בבית החולים אור חיים הפועל עד היום.

אחד האזורים החשובים של התיישבות יהודים בתקופה הביזנטית ובתקופה העותומנית, הייתה באלאט, הממוקמת לאורך קרן הזהב. הרבה אנשים הגיעו ללשם ממקדוניה, ובמשך "תקופת הזהב" שלה במאות ה- 18 וה- 19 היו שם 6 בתי כנסת. העתיק מכולם והמשמעותי הוא בית הכנסת אהרידה, שהיה קיים עוד לפני כיבושה של איסטנבול על ידי העותומנים. המזבח של בית הכנסת עוצב כמו תיבת נוח.

הרבה קהילות יהודים חיו באיסטנבול, ספרדים, אשכנזים וקראים שחיו באזור הקרוב למגדל גאלאטא. ב – 1900 חיו באיסטנבול 300,000 יהודים.

בשנת 1930 מוסטפה קמל אטאטורק הזמין הרבה פרופסורים יהודים לברוח מהרדיפות בגרמניה ולהתיישב בטורקיה, ובמשך מלחמת העולם השנייה הוא סיפק מעבר בטוח להרבה יהודים לארץ ישראל.

משנת 1940 הקהילה היהודית מתמעטת באופן משמעותי. מעל 100,000 יהודים עלו לארץ ישראל. הקהילה היהודית בטורקיה מונה כיום 27,000, רובם חיים באיסטנבול. באיסטנבול יש בית ספר גבוה מודרני ליהודים, 16 בתי כנסת מתפקדים, מוזיאון המוקדש ל – 500 שנה של שלום וסובלנות, ולקהילה היהודית המפוארת שתרמה רבות לתרבות הטורקית. לעיתון "שלום" יש 4,000 מינויים, והוא מודפס בטורקית ובלדינו. יש גם חנות ספרים מפוארת עם ספרי הדרכה יהודיים וספרי היסטוריה אודות טורקיה והתקופה העותומנית.

תיירים יהודיים נהנים להסתובב באזור העתיק של גאלאטא, שם ממוקם בית הכנסת נווה שלום בו נערכים חתונות ובר מצווה כיום.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים