עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

הרב אברהם יעקב פינצ'י

כתבה: אסתר טבוך


אסתר טבוך נולדה בישראל בשנת 1935 לאב ממוצא טורקי.


סבה הרב אברהם יעקב פינצ'י נולד בטורקיה בשנת 1878, למשפחת רבנים מיוחסת, רבת פעלים ואמידה. שורשי המשפחה מיהודי גרוש ספרד שנדדו לאיטליה ומשם לטורקיה.

הרב אברהם יעקב פינצ'י קיבל חינוך דתי אדוק, הוא למד תורה ועברית בבית המדרש בטורקיה והיה לאחד המורים המוכשרים לשפה בעברית בטורקיה. הוא הוכשר להיות מוהל וכתחביב צדדי עסק בבניית צעצועים, חנוכיות וכלים שונים מאלומיניום.

הקהילה היהודית של טורקיה שלחה אותו כשליח לבולגריה שילמד שם את יהודי הקהילה עברית.

בשנת 1925 עלה עם בני משפחתו לישראל, הם התגוררו בפתח תקווה, שם רכשו צריף קטן ברחוב בר-כוכבא. לפרנסתו עסק הרב אברהם יעקב פינצ'י בניסוח מכתבים, בקשות, שטרי מכר וכו'.

הרב אברהם יעקב פינצ'י הקדיש זמן רב לפעילויות ציבוריות, הוא דאג לקליטתם של יהודי טורקיה בארץ, הוא דאג לקבל הודעה מתי מגיעה אנייה עם יהודים מטורקיה, לאלו שהייתה משפחה בארץ היה עוזר להגיע למשפחה, את אלה שלא הייתה להם משפחה, היה לוקח לביתו, והיה משכנם בחצר ביתו, שם היו לו כמה צריפונים, הוא דאג להם לעבודה, ונתן להם מגורים עד שהסתדרו או עד שהייתה מגיעה אנייה חדשה עם יהודים מטורקיה.

הרב אברהם יעקב פינצ'י היה אדם נדיב מאוד, את הכסף שקיבל תמורת עבודתו היה מחלק לנזקקים. הוא היה ידוע בנדיבותו בעיר פתח תקווה, ואנשים רבים מהעיר, פנו אליו בבקשת עזרה.

הרב אברהם יעקב פינצ'י היה אדם צנוע מאוד, יעיד על כך הסיפור הבא, "אחת מנכדותיו נסעה עימו באוטובוס והנהג שהיה שכן שלהם, שאל אותו, איך זה שרב אשכנזי לא ישב על יד בחורה ואתה חכם פינצ'י כן ישבת? הוא ענה זה בגלל שהוא רב ואני חכם".

הוא הפסיק פעילותו זאת לאחר שבנו נהרג בתאונת דרכים והאימא עזבה את הילדים והוא נאלץ לדאוג לפרנסתם ולחינוכם של נכדיו. הסבא אברהם יעקב פינצ'י חינך את בניו ונכדותיו על פי המסורת והערכים של העם היהודי.

על תרומתו הרבה לקהילת יהודי טורקיה ובהמלצת רבני העיר, החליטה מועצת העיר פתח תקווה לקרוא רחוב על שמו בעיר "רחוב הרב פינצ'י א.י. 1878-1961 , גבאי העדה הטורקית ועסקן ציבור".

הרב אברהם יעקב פינצ'י עלה לארץ מטעמי ציונות, הוא רצה לקחת את אחיו עימו לישראל, אך אחיו החליט שהוא שם פניו לאמריקה. כשנפטרו שני האחרים, הם ביקשו מבניהם ומבנותיהם לחפש אחר קרוביהם. ואכן יום אחד, סיפרה מכרה למשפחה בארץ, שמחפשים אותם באינטרנט, וכך חודש הקשר בין המשפחה בארץ לבין המשפחה בארצות הברית, הנמשך עד היום. הנכד של אחיו כתב את הספר "סיפורים מבית אבא" וספר המתאר את חיי יהודי ספרד ופורטוגל לפני הגירוש מספרד ב-1942 ועד לשואה.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים