עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

הקראים בטורקיה

קונסטנטינופול נכבשה על ידי העותומנים הטורקיים בשנת 1453, וקראו לה בשם החדש איסטנבול. במשך מאה השנים הבאות מרכז הקראים באיסטנבול המשיך לפרוח, בעיקר תחת שלטונה של משפחת Bashyazi , מאוחר יותר המנהיגות של עולם הקראים עברה ל- Crimea במזרח אירופה. איסטנבול נשארה המרכז השני שלהם, ובמיוחד למשפחת Beghi משפחה של מלומדים. תיאור נוסף על הקהילה הקראית נעשה ע לידי משה אליה הלוי , אשר היה מוהל בבית הכנסת המקומי. כתוצאה מהתקוממות של פלחים בארץ ישראל בשנת 1834, מרבית הקראים של ירושלים היגרו לאיסטנבול. ב- 1839 מיסיונר סקוטי בשם בונאר העריך את מספר בתי האב של הקראים כ –100, כולם חיו ברובע אחד, בפרבר בשם Huskoy. הוא תיאר את מהלך התפילה בבית הכנסת המקומי: "אנחנו שטנו במעלה קרן הזהב ל – Huski, ומיד הגענו לבית הכנסת של הקראים. היהודים עדיין היו בבית הכנסת, הם היו בערך 18 איש. הנעליים שלהם היו מונחות בכניסה לבית הכנסת, והם עצמם ישבו על הרצפה... הם קראו את התפילות שלהם, אך כאשר הוזכר שמו של יהווה, כולם קמו במחווה של הערצה. הרבי...התייחס...לרצון של קבלת חברים חדשים לקהילה הקראית, בעיקרון הם לא הסכימו לקבל חברים חדשים, אלה שרצו להצטרף לקהילת הקראים היו צריכים ללמוד את המנהגים של הקהילה במשך 5 שנים".

המיסיונר הסקוטי הוזמן לביתו של החכם איזק כהן, שאותו תאר המיסיונר כ "בית נקי ומאוורר".

איזק כהן דיבר עברית שוטפת ותרגם את התורה לטורקית. בשנת 1856 הוערך על ידי ל.א. פרנק כי יש באיסטנבול כ- 250 קראים. הוא מצא כי בית הכנסת שלהם היה הרבה יותר נקי מאשר בית הכנסת הספרדי, וניהול התפילה בית הכנסת היה בסגנון מזרחי, עם איש אחד אשר ניהל את השירה, היה משתחווה עם מצחו עד לרצפה. בשנת 1900 Abdul Hamid II, נתן לקראים סטטוס של דת עצמאית, ומנהיגה כונה "Djemaat Bashi" של איסטנבול והפרובינציות שלה. בסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה-20 הקהילה של איסטנבול עדיין הייתה קהילה של מלומדים וארבעה "חכמים" באו אליה מקהיר.

בית הכנסת "קול קודש קושטה" נבנה מחדש אחרי 1918 אחרי שנשרף. במשך המאה ה-19 ובמיוחד אחרי המהפכה הרוסית, הגיעו לקהילה הרבה מהגרים קראים מרוסיה.

הקראים היו סוחרים שעסקו במיוחד בסחר בפנינים, הם היו אמנים שעסקו בעיקר בצורפות, פקידים, ואחדים עסקו גם במקצועות החופשיים.

ב- 1955 היו באיסטנבול כ- 350 קראים, וב-1970 הם עזבו את רובע Haskoy וכך אבדו להם למעשה חיי הקהילה. בית הקברות הישן ננטש, כתבי יד בעלי ערך נמכרו או נזרקו, ובית הכנסת "קול קדוש קושטה" נפתח רק בשבת.מידע כללי על הקראים

כת יהודית שנוסדה בבבל במאה ה- 8 לספירה. הקראים נקראו "בני מקרא" או "בעלי מקרא" – בגלל שקיימו את המצוות שכתובות בתורה בלבד, והתנגדו למצוות שנכתבו במשנה ובתלמוד.
מנהיגם הראשון של הקראים היה ענן בן דוד, בן לאחת המשפחות המיוחסות בבבל באותה תקופה. מנהיגי הקראים נקראו "נשיאים", והם ראו את עצמם צאצאי דויד המלך. ענן בן-דויד חי במחצית השנייה של המאה ה- 8, והוא יצא כנגד ההנהגה היהודית ובעיקר נגד השימוש במצוות שנכתבו במשנה ובתלמוד.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים