עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

דריו מורנו

Dario Moreno


(3.4.1921 – 1.12.1968)

דריו מורנו, יהודי ממוצא טורקי, נולד באיזמיר שבטורקיה, היה זמר רב לשוני, מלחין, משורר וגיטריסט. הוא זכה לפרסום והייתה לו קריירה בלתי רגילה בצרפת, שכללה גם משחק בסרטים בשנות החמישים והשישים.

שמו האמיתי היה דוד ארוגטה, הוא נולד למשפחה יהודית ענייה. הוא התייתם בגיל צעיר, אביו שעבד בתחנת רכבת נורה בראשו ומת בנסיבות טרגיות. אימו שמה אותו בבית היתומים הספרדי של איזמיר (Nino De Guerfanos) עד גיל ארבע.

לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר העממי של הקהילה היהודית באיזמיר, הוא התקבל לעבודה כנער שליחויות במשרד עורכי דין ובערבים למד צרפתית. לגמרי במקרה הגיעה לידיו גיטרה, הוא התחיל ללמוד לנגן בעצמו ונעזר מעט במורה פרטי.

דריו מורנו החל לשיר במסיבות בר מצווה, כעיסוק משני. בגיל עשרים הוא כבר נודע כזמר באיזמיר ובמיוחד בקהילה היהודית בעיר. הוא שימש כזמר בתקופת שירותו בצבא הטורקי. ההופעות המקצועיות הרציניות שלו החלו באיזמיר, לאחר סיום השירות הצבאי. פרסומו כזמר אפשר לו לעבור לרובע היהודי קרטש, ברחוב שהוביל לבניין ה-Asansör (המעלית) ההיסטורי, שהיוותה אחת מסימני ההיכר של העיר, ושימשה את האנשים לעלות לבתים שהיו על צוק ההר. הרחוב בו גר שונה לשם דאריו מורנו, לזכרו.

דאריו מורנו נפטר מהתקפת לב בעת נסיעה במונית לשדה התעופה באיסטנבול ב-1 לדצמבר 1968, הוא היה בן 47 במותו. הוא נקבר בחולון על ידי אימו מאדאם רוזה.

תורגם על ידי : אסנת פרץ


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים