עברית  |  English  |  Türkçe  |  
חיפוש באתר

אביגיל (מזרחי) פרסטר

נולדה באיסטנבול ב-1920.

לקראת סוף מלחמת העולם השניה החלה הסוכנות היהודית, בראשותו של ד"ר גולדן, לארגן מפגשים של נוער יהודי באיסטנבול על מנת להכינם לעלייה לארץ ישראל. אביגיל בת ה-24 נידבה את ביתה למפגשים אלו. במפגשים למדו עברית עם מורה מישראל בשם סוזן, וכן קיבלו הרצאות והסברים על ישראל. לאחר 3-4 חודשים הוחלט כי הנוער מוכן לעלייה לישראל, עוד בטרם הסתיימה המלחמה.

למשפחת מזרחי היו חיים טובים בטורקיה ויחסים מצוינים עם השכנים. לאבא של אביגיל הייתה אימא בישראל והוא מאוד רצה לעלות לארץ ולכן החליט שישלח את הילדים קודם ואחר כך המציאות כבר תחייב אותו לבוא אחר הילדים, אך הוא לא זכה כי נפטר לפני כן.

בינואר 1944 עלתה אביגיל לישראל, עם קבוצה של עשר בנות ברכבת מאיסטנבול דרך סוריה. המסע ערך שמונה ימים. בהגיען ארצה הועברו הבנות לבית ספר לבנות "עיינות" על יד ראשון לציון. בבית הספר למדו חצי יום וחצי יום עבדו. אביגיל שהתה שם שלוש שנים וחצי. מכיוון שידעה לתפור, מנהלת בית הספר עדה פישמן ראתה שאביגיל כשרונית ומינתה אותה למנהלת המתפרה, בה תפרו בגדים לעולים ולילדיהם שהגיעו מאירופה לאחר השואה.

אביגיל התחתנה עם חיים פרסטר שהיה גנן בית הספר. הם עברו לגור במושב מגשימים, שהיה בשלב הכנה להתיישבות. מכיוון שהבתים לא היו מוכנים קיבלו צריפון קטן 3X3 מטר, בצריף זה גרו הזוג עם ילדם הצעיר וכן עם אימא של אביגיל שהגיעה לישראל לאחר פטירת בעלה, וכך גרו במשך חמש שנים 4 נפשות בלי חשמל ושירותים. לאחר שהסתיימה הכנת הבתים המשיכה אביגיל לגור שלושים שנה במושב מגשימים.


חנות האתר

כנס לאדינו
מונה:

לייבסיטי - בניית אתרים